Dziś zakończyło się dwudniowe nieformalne spotkanie ministrów finansów państw Unii Europejskiej, którego drugi dzień poświęcony był tematyce finansowania bezpieczeństwa i obronności. Obradom Rady przewodniczył minister finansów Andrzej Domański, a w spotkaniu wzięli również udział wiceminister Paweł Karbownik oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej – w tym wiceprzewodniczący Stéphane Séjourné oraz komisarze Maria Luís Albuquerque i Valdis Dombrovskis.
Czytaj więcejW niedzielę 30 marca do budowanego terminalu T3 w gdańskim Baltic Hubie zawinął pierwszy oceaniczny kontenerowiec w rejsie bezpośrednio z Azji. To MSC Stacey – nowoczesna jednostka typu neopanamax.
Czytaj więcejPływający pod francuską banderą kontenerowiec Eco Ponente pojawił się z krótką wizytą w terminalu GCT w Porcie Gdynia. To kolejny statek zasilany metanolem, jaki pojawił się w Gdyni.
Czytaj więcejDziś rano do gdańskiego Baltic Hub przypłynął statek Zhen Hua 32. Nie dostarczył jednak do terminala kontenerów, a zacumował przy nowym, wciąż jeszcze formalnie nieuruchomionym nabrzeżu T3 z ważnym ładunkiem - trzema pozostałymi suwnicami STS, które będą pracować na nabrzeżu.
Czytaj więcejCały świat w ubiegłym tygodniu emocjonował się „przejęciem Kanału Panamskiego od Chińczyków” przez Amerykanów. Jest to duże uproszczenie, gdyż chodzi o dwa z pięciu istniejących tam terminali, a szlak ten w dalszym ciągu będzie zarządzany przez władze Panamy. W powszechnym obiegu umknęła dość ważna informacja, że dzięki transakcji CK Hutchinson-konsorcjum BlackRock-TiL (Terminal Investment Limited) MSC, gigant branży żeglugowej, stanie się nr 1 wśród operatorów portowych na świecie.
Czytaj więcejZdaniem wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki potrzebne jest wzmocnienie rozwoju sieci kolejowej w Porcie Gdańsk; chodzi m.in. o dodatkową linię kolejową i nowy most. "Sytuacja jest dla nas priorytetowa" – podkreślił Marchewka w trakcie posiedzenia komisji sejmowej.
Czytaj więcejDo 2021 r. polski rynek przewozów intermodalnych notował dwucyfrowe wzrosty. Dynamiczny rozwój zakończyła wojna na Ukrainie, która spowodowała załamanie się przewozów Nowym Jedwabnym Szlakiem. Analiza potencjału rozwoju infrastruktury intermodalnej oraz małych i średnich portów morskich w poszczególnych regionach przygotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego daje powody do optymizmu. Jednak, żeby w pełni wykorzystać potencjał polskiego rynku intermodalnego potrzebne są inwestycje.
Czytaj więcejW gdańskim terminalu Baltic Hub na powstającym nabrzeżu T3 zakończyła się pierwsza, testowa obsługa statku. Dzięki T3 w niedalekiej przyszłości przeładunki mają znacznie wzrosnąć, pozwalając utrzymać pozycję Portu Gdańsk jako czołowego punktu przeładunkowego na Morzu Bałtyckim.
Czytaj więcejHolcim Polska, lider innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych, rozpoczyna modernizację przemiałowni w porcie w Szczecinie. To jeden z kluczowych projektów firmy, związany z linią cementu i wspierający zrównoważone budownictwo w Polsce.
Czytaj więcejAndrzej Montwiłł z Politechniki Morskiej odnosząc się do słów premiera o trzykrotnym wzroście przeładunków w portach do 2030 r. ocenił, że to "skrót myślowy" i chodziło o obroty kontenerowe, a jeśli tak to są oparte na mocnych argumentach. Przemysław Hołowacz z firmy CSL uważa ten wzrost za mało realny.
Czytaj więcejDo 2030 roku powinniśmy potroić przeładunki w polskich portach - przekazał w poniedziałek podczas konferencji "Polska. Rok przełomu" premier Donald Tusk.
Czytaj więcejW Porcie Szczecin-Świnoujście powstanie kolejne nowoczesne i funkcjonalne stanowisko dla promów. Wykonawcą projektu „Przebudowa stanowiska promowego nr 4 na terenie terminalu promowego w Świnoujściu” została firma Doraco, z którą umowę ZMPSiŚ podpisał 5 lutego.
Czytaj więcej