Naftoport z Grupy PERN w 2024 r. przyjął 489 tankowców i przeładował 38,8 mln ton ropy naftowej oraz paliw płynnych. Liczba obsłużonych statków wzrosła o 4 proc., a ilość przeładunków była większa o 6 proc. niż rok wcześniej, który był dotychczas rekordowy pod tym względem - podała spółka.
Czytaj więcejW połowie 2022 r. minister nadzorujący gospodarkę morską został poinformowany o procesie sprzedaży udziałów Bulk Cargo - Port Szczecin niemieckiej firmie Rhenus; w poszukiwaniu udziałowca najważniejszy był pakiet inwestycyjny – powiedział PAP prezes spółki Adam Czarnul.
Czytaj więcejJak informuje największy terminal w Porcie Gdańsk, w 2024 roku osiągnął wynik operacyjny na poziomie 2 242 401 TEU. Jest to o 191 588 TEU więcej niż w 2023 roku. W ten sposób Baltic Hub dąży do potwierdzenia swojej pozycji lidera na Morzu Bałtyckim w zakresie przeładunków.
Czytaj więcejFrancuski przewoźnik poinformował o uruchomieniu kolejnego serwisu, który ma docierać do polskiego portu. Baltic Express (BLX) ma łączyć Finlandię i Łotwę przez Gdańsk.
Czytaj więcej- Port w Szczecinie dynamicznie się rozwija i cieszy, że mimo niesprzyjających czynników geopolitycznych udaje nam się utrzymać wysoką pozycję rozwojową i wciąż poszerzać spektrum działania. Rok 2025 powinien być dla sektora TSL rokiem lepszym. Nasi przedsiębiorcy zwracają także uwagę na to, że po trudnych miesiącach poprawia się eksport towarów zagranicę oraz rośnie współczynnik rozwoju sektora e-commerce – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Czytaj więcej2024 rok przyniósł po raz kolejny dużo wydarzeń, którymi żyła branża morska w Polsce. Te, które mieściły się w gestii polskiego rządu, a w szczególności Ministerstwa Infrastruktury, podsumowujemy w rozmowie z odpowiedzialnym za kwestie morskie Sekretarzem Stanu w tymże resorcie Arkadiuszem Marchewką.
Czytaj więcejBudowa Portu Zewnętrznego, powstanie Drogi Czerwonej i reorganizacja strukturalna – to zdaniem prezesa Piotra Gorzeńskiego fundamenty stabilnej przyszłości Portu Gdynia. W rozmowie z nami prezes wyjaśnia znaczenie tych inicjatyw dla wzmocnienia konkurencyjności portu w regionie.
Czytaj więcejZ Magdą Kopczyńską, dyrektor generalną ds. mobilności i transportu w Komisji Europejskiej rozmawiamy o zielonej transformacji w sektorze przemysłu morskiego, żeglugi oraz portów morskich. Jakie realne perspektywy czekają transport morski w kontekście realizacji ambitnych celów dążenia do zeroemisyjności do 2050 roku?
Czytaj więcejWzrastające przeładunki w polskich portach mają swoje odbicie także w przychodach. Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował o łącznych wynikach z trzech kwartałów bieżącego roku.
Czytaj więcejNa blisko sześciohektarowej działce zlokalizowanej w zachodniej części Portu Gdynia, powstanie nowoczesny depot kontenerowy. Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał właśnie 20-letnią umowę dzierżawy z firmą MEDLOG Poland, będącą częścią grupy MSC, jednego z największych przedsiębiorstw żeglugowych na planecie.
Czytaj więcejPrzyszłość, i to wcale nieodległa, przyniesie polskim portom zmiany. Zmienią się struktury przeładunkowe, zmieni się sposób myślenia o łańcuchach dostaw, zmienią się potrzeby samych terminali, a nowe technologie usprawnią procesy, ale i wniosą nowe ryzyka. Uczestnicy II Kongresu Polskie Porty 2030 byli zgodni – polska branża portowa nie może osiąść na laurach.
Czytaj więcejOstatnia dyskusja podczas tegorocznego Kongresu Polskich Portów 2030 skupiała się na temacie ESG w portach, terminalach i żegludze. Prelegenci byli przedstawicielami różnorodnych instytucji przez co goście mogli spojrzeć na temat w sposób wielowymiarowy.
Czytaj więcej